Italiassa Milanossa ja Cortinassa järjestettävät vuoden 2026 talviolympialaisten hinta on jo ylittänyt suunnitelmat. Hintalappu on jo tässä vaiheessa yli kaksi miljardia euroa.

Italialaislehti Il Fatto Quotidianon mukaan summa on jaettu kahteen osaan. Ensimmäinen osa on pakollisille töille, jotka tarkoittavat asioita jotka täytyy tehdä, jotta kisat saadaan järjestettyä. Niiden on arvioitu maksaneen 284 miljoonaa euroa tähän mennessä.

Toinen osa on ensiarvoiset projektit, jotka käsittävät muun muassa infrastuktuurin. Sen hintalappu on 1,9 miljardia euroa.

Stadionit ja radat maksavat 318,2 miljoonaa euroa. Cortina d’Ampezzon olympiakylän hinta on 47,8 miljoonaa ja Predazzon 11 miljoonaa.

Kokonaisuudessaan talvikisojen hinta-arvio on tällä hetkellä 2,165 miljardia euroa. Kisoille oli alun perin annettu 1,58 miljardin budjetti ja nyt Italian parlamentti käsittelee 400 000 miljoonan euron lainan antamista kisajärjestäjille.

Lue myös: Aleksander Bolshunov vaatii venäläisurheilijoiden pannan loppumista – ”Urheilu hyötyisi siitä”

Lue myös: Liikenneonnettomuuteen Norjassa joutunut hiihtäjälupaus menehtyi

LUE MYÖS: Viivi Lehikoiselle esitettiin karu kysymys – teki nyt muutaman asian selväksi (UrheiluAreena.fi)