Tour de Francen suurin ennakkosuosikki, kaksi edellistä Touria voittanut brittiajaja Chris Froome, julkaisi kilpailun alla uutisen: Froome on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen viime vuosina Tour de Francea hallinneet SKY -tallin kanssa.

Uusi sopimus pitää Froomen SKY:n johtotähtenä vuoteen 2020 – kyseessä on siis uusi sopimus, joka korvasi aiemman, lyhyemmän, voimassa olleen sopimuksen.

– Olen ollut SKYn ajajana vuodesta 2010 lähtien ja tämä on minun kotini. Olen erittäin onnellinen tässä tallissa ja olen iloinen, että olen osa sitä ainakin seuraavat kolme vuotta, Chris Froome sanoi Eurosportin uutisessa.

Froome on voittanut SKYn riveissä Tourin kolme kertaa. Vuosikymmenen alussa hän oli huipputärkeä apuajaja Bradley Wigginsille, joka nousi jopa ”Sir” -asemaan voittamalla Tourin. Tosin monen asiantuntijan mielestä Froome olisi voinut voittaa tuolloinkin, mutta tallin nokkimisjärjestys määräsi tahdin. Wigginsin kadottua suurista ympäriajoista voittonsa jälkeen, Froome on ollut Ranskan valtias kolmella voitollaan.

Tour de France alkaa lauantaina. Ensimmäinen etappi polkaistaan käyntiin Düsseldorfissa.

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)