Suomen Olympiakomitean hallitus kokoontui 20.12. ja vahvisti Huippu-urheiluyksikön tekemät ensimmäiset olympiavalinnat Pekingin talvikisoihin. 16 valitun urheilijan joukossa ovat Freeski -laskija Anni Kärävä ja kumparelaskija Jimi Salonen.
Kärävä on parhaimmillaan kuluvalla kaudella sijoittunut maailmancupissa sijalle 10, lokakuun lopulla Sveitsin Churissa käydyssä big airin osakilpailussa.
Salonen sijoittui neljänneksi Rukalla joulukuun alussa käydyssä maailmancupin osakilpailussa. Ski Sport Finlandin huippu-urheilujohtaja Jussi-Pekka Kinnunen on tyytyväinen Kärävän ja Salosen nimemisiin.
”Olen erittäin tyytyväinen valinnoista. Alkukauden ja viime kauden aikana tehdyistä tuloksista sekä Jimin että Annin osalta. Hienoa nähdä heidät Pekingin koneessa ja toivon myös muille Ski Sport Finlandin urheilijoille onnea ja menestystä loppukauden kilpailuihin.”
Ski Sport Finlandin toimitusjohtaja Iiro Kaukoniemi odottaa alppijoukkueen kasvavan ennen Pekingin kisoja.
”Odotuksissa on vielä useamman freestyleurheilijan nimeäminen sekä koko alppihiihdon maajoukkue. Tuloksia voi tehdä ja näyttöjä antaa aina tammikuun 17. päivään asti. Keskittyminen on siinä, että esiinnymme mahdollisimman vahvasti maailmancupissa ja että kisoihin mennään aikanaan kilpailemaan mitaleista.”
Alppihiihtäjä Santeri Kiiveri on nimetty Pekingin paralympiajoukkueeseen. Hän ylsi neljä vuotta sitten Pyeongchangissa mitalin tuntumaan. Hän oli Etelä-Koreassa pujottelun neljäs.
”Eihän siitä ole suunta kuin ylöspäin. Mitali Pekingistä on totta kai tavoite”, toteaa Kiiveri, joka voitti kaudella 2019–2020 pystylaskijoiden pujottelun maailmancupin kokonaiskilpailun.
Suomen kisajoukkue saa lopullisen muotonsa 24. tammikuuta, jolloin tehdään loput valinnat. Joukkue on muodostumassa noin 90 urheilijan kokoiseksi.
Lähde: Ski Sport Finland
Kuva: Ski Sport Finland

































