Suomen Purjehdus ja Veneilyn (SPV) perinteiset Vuoden valinnat on tehty. Palkinnot jaettiin lauantaina 27.11. Kalastajatorpalla vietetyssä SPV:n 10-vuotisjuhlagaalassa.

Uransa Tokion olympialaisiin päättänyt Tuula Tenkanen valittiin Vuoden purjehtijaksi jo viidennen kerran. Tenkanen purjehti viimeisenä lähtönään Tokion olympialaisten mitalilähdön, jossa hän sijoittui viidenneksi.

Tenkasen uran huippusaavutukset ovat kaksi olympialaisten viidettä sijaa (Rio 2016 ja Tokio 2021), MM-hopea 2013 ja EM-pronssit 2015 ja 2016. Ensimmäisissä olympialaisissaan Tenkanen kilpaili Pekingissä 2008.

– Oli todella hienoa saada palkinto tänä vuonna. Vaikka kilpaurani päättyi Tokioon, niin purjehdus toki jatkuu. Ensi kesänä on tarkoitus osallistua 606-veneellä Esbo Segelföreningin keskiviikkokisoihin, kertoi iloinen Tenkanen juhlagaalan tuoksinnassa.

Vuoden valinnat (Suomen Purjehdus ja Veneilyn hallituksen valinnat):

Vuoden purjehtija: Tuula Tenkanen
Vuoden avomeripurjehtija: Ari Huusela
Vuoden valmentaja: Jan Gahmberg
Vuoden juniorivalmentaja: Ekku Salmensaari
Vuoden joukkue: Esbo Segelföreningin Sailing Champions League joukkue
Vuoden lautailija: Jakob Eklund
Vuoden luokkaliitto: Suomen purjelautaliitto
Vuoden seura: Sailing Team Oulu
Vuoden junioriseura: Esbo Segelförening
Vuoden junioripurjehtija: Simon Karlemo & Lasse Lindell
Vuoden kilpailunjärjestäjä: Airisto regatta (ASS, TPS, NPS, TTPS, GK)
Vuoden veneilyturvallisuustekijä: Venepoliisi – Timo Ajaste
Vuoden kouluttajaseura: Naispurjehtijat – Sailing Ladies ry (Naps)
Vuoden kouluttaja: Reijo Lintula / Porslahden Venekerho ry

Lähde: Suomen Purjehdus ja Veneily ry:n tiedote

LUE MYÖS: Suomalaishiihtäjä romahti totaalisesti – seuraukset olivat karut (UrheiluAreena.fi)