Falunin MM-kisojen 30 kilometrin yhdistelmähiihto meni suomalaismiehiltä omia odotuksia heikommin, joten kaikki olivat kisan jälkeen ainakin johonkin pettyneitä.Kärki karkasi suomalaisilta vapaan hiihtotavan osuudella. Voiton vei Venäjän Maxim Vylegzhanin.
_ Odotusarvo oli korkea ja reaaliarvo surkea. Tänään ei jäänyt mitään selittelyn varaa. Eväät oli syöty, kun vapaan osuus alkoi, ja tulos oli tuo, parhaana suomalaisena 16:nneksi sijoittunut Matti Heikkinen tiivisti päivän suorituksensa Hiihtoliiton tiedotteessa.
Lari Lehtonen sijoittui 22:nneksi Falunin MM-kisan yhdistelmähiihdossa.
– Ylämäet oli mun vahvuus tänään ja eikö tuo ollut uran paras yhdistelmähiihdon sijoitus. Molemmilla tyyleillä oli ihan hyvää taistelua. Tänään ei ollut tähtimerkit kohdillaan, Lehtonen tuumasi.
Iivo Niskasen kisa meni piloille sauvarikon vuoksi. Lopputuloksissa mies löytyi 26 sijalta.
– Tosi hyvin meni 18 kilsaa, siinä katkesi sitten sauva ja varmaan puolitoista kilometriä ilman sauvaa ja pelkkää sauvatta luistelua, niin joutui liian ahtaalle, Niskanen harmitteli.
Myös 34:nneksi sijoittunut Sami Jauhojärvi oli kisan jälkeen pettynyt:
– Ei kyllä ollut parasta meikäläistä varsinkaan vapaalla, jos sanotaan rehellisesti, niin pertsalla hävisin kalustolla. Ainut , jonka peesissä pysyin alamäkeen oli Lari Lehtonen.































