Maastohiihdon viimeiset matkat kisataan viikonloppuna, kun edessä ovat pitkän matkan kilpailut. Suomen hiihtäjät viimeisille matkoille on valittu.

Iivo Niskanen ilmoitti, ettei aio osallistua päätösmatkalle ja matkaa kohti Suomea. Suomen kunniaa kantavat kuninkuusmatkalla Perttu Hyvärinen ja Remi Lindholm.

Naisten kilpailuun Suomi lähtee täydellä joukkueella. Kerttu Niskanen ja Krista Pärmäkoski tähdittävät Suomen joukkuetta ja joukkueessa ovat myös Anne Kyllönen sekä Johanna Matintalo.

Miehet hiihtävät lauantaina 50 kilometriä. Naisilla on vuorostaan sunnuntaina edessä 30 kilometrin urakka.

Molemmat kilpailut käydään vapaalla hiihtotavalla. Molemmat ovat myös yhteislähtökilpailuja.

Lue myös: Iivo Niskanen ei kilpaile enää olympialaisissa! – ”Kotiin huilaamaan”

Lue myös: Yhdistetyn miehet kaukana kärjestä mäkiosuuden jälkeen

LUE MYÖS: Suomalainen hiihtoässä pihalle maajoukkueesta – näin päävalmentaja kommentoi Ylelle (UrheiluAreena.fi)