Squashin vuosikymmeniä kestänyt korpivaellus ilman olympia-statusta on päättynyt. Laji on hyväksytty virallisesti Los Angelesin olympialaisiin 2028.
Squash on lajina kasvanut Pohjois-Amerikassa rajusti viimeisten parin vuosikymmenen ajan. Se on syrjäyttänyt maassa pitkään pelatun hardballin. Nykyään squashin harrastajia arvioidaan olevan USA:ssa noin kaksi miljoonaa. Tämä on todennäköisesti vaikuttanut LA28-järjestelytoimikunnan päätökseen ehdottaa squashia mukaan.
Olympialaisissa on mukana lajeja, joilla harrastajia on huomattavasti vähemmän. Squashin harrastajamäärien kova kasvu johti varmasti siihen, että olympialiikkeen oli nöyrryttävä squashin edessä.
– On myönnettävä, että olympialajeihin kohdistuu ei-olympialajeja enemmän niin median kuin sponsorienkin kiinnostusta ja kaikkien lajiliittojen kattojärjestön Olympiakomiteankin silmissä lajit ovat eriarvoisessa asemassa olympiastatuksesta riippuen. Lajipiireissä olemme olleet jo jonkin aikaa sitä mieltä, että olympiaunelma pitäisi ehkä unohtaa ja keskittyä olemaan paras ei-olympialaji, mutta pakko myöntää, että kyllä tämä meille kelpaa, kommentoi Suomen squashliiton puheenjohtaja Pete Saarnivaara.
– Uskon, että squashpelaajat ympäri maailman osaavat arvostaa tätä mahdollisuutta ja olympiavoittajiksi kruunataan varmasti sen hetken parhaat pelaajat, Saarnivaara jatkaa.
Squashia pelataan aidosti kaikilla mantereilla, yli 180 maassa. Squashin harrastajia arvioidaan olevan yhteensä noin 20 miljoonaa ja maailmassa on noin 50 000 squashkenttää. Lajin valtamaan viittaa pitää tällä hetkellä sekä miehissä että naisissa Egypti.
Lähde: Squashliiton tiedote
































