Vuoden 2010 maailmanmestari Neil Robertson kohtaa snookerin MM-kisojen toisella kierroksella Marco Fun. Avauskierroksella Noppon Saengkhamin erin 10-4 kaatanut Robertson on puhunut avoimesti videopeliongelmastaan, joka pahimmillaan häiritsi jopa hänen harjoitteluaan.
– Se ei kuulosta kovin vaaralliselta addiktiolta, mutta saattaa viedä huomiosi 12 tunniksi. Ehkä tuo vielä toimii, jos olet normaalissa työpaikassa mutta snookerammattilaiselle se ei käy, Robertson myönsi Eurosportille.
Kaudella 2013-14 Robertson teki ammattilaiskiertueella kaikkiaan 103 yli 100 pisteen sarjaa. Australialainen on edelleen ainoa, joka tähän suoritukseen on pystynyt:
– Uskon, että ilman videopelaamista olisin pystynyt tekemään ehkä 120 yli 100 pisteen sarjaa. Pelasin tuolloin todella paljon FIFA 14 -peliä ja se kiistatta vaikutti varsinkin loppukauden esityksiini. En väitä, että olisin voittanut enemmän titteleitä, mutta varmasti olisin edennyt joissain turnauksissa pidemmälle, jos en olisi pelannut niin paljon konsolilla. Addiktio häiritsi merkittävästi snookerin pelaamistani.
Edes Robertsonin perhe ei ole voinut välttyä pelaamisen vaikutuksilta:
– Puolisoni Mille vihaa videopelaamistani. League of Legends on kielletty talossamme, mikä onkin täysin oikeutettua. Aikanaan saatoin koko yön pelattuani havahtua aamulla lintujen lauluun ja tajuta, että minun pitää kohta lähteä viemään poikaani kouluun ja sen jälkeen aloittaa harjoittelu. Kerran Kiinassa nettiyhteys oli todella heikko, enkä pystynyt pelaamaan verkossa moneen päivään. Olin raivoissani. Videopelaamisesta oli tullut minulle snookeria tärkeämpää, mikä on täysin pähkähullua.
Snookeria seuraavien onneksi Robertson on vähentänyt videopelaamistaan ja tällä hetkellä maailmanlistan seitsemäs on hyvässä iskussa.
Robertsonin tuleva vastustaja Marco Fu kaatoi ensimmäisen kierroksen ottelussaan kovan kirin päätteeksi Luca Brecelin erin 10-9. Brecel johti ottelua jo 7-1, mutta ei pystynyt vastaamaan Fun loppurutistukseen. Toisella kierroksella voittoon vaaditaan 13 erävoittoa.
Robertsonin ja Fun ottelu alkaa sunnuntaina 23.4. kello 12.00 ja näkyy suorana Eurosport Player -palvelussa.

































