Hiihtäjä Iivo Niskanen toi lauantaina Suomelle ensimmäisen kultamitalin Pyeongchangin olympialaisista. Niskaselle on satanut pitkin aamua onnitteluja.

Arvovaltaisin onnittelija oli luonnollisesti presidentti Sauli Niinistö. Niinistö lähetti terveisensä Niskaselle Facebookissa.

– Iivo rakenteli uskomattoman hienon kisan ja loistavan voiton. Kun pää ja kroppa pelasivat, meni muilta sukset alta. Kiitos, Iivo, Niinistö kirjoittaa Facebookissa.

Facebook-päivitys on allekirjoitettu nimikirjaimilla SN, joten se on presidentin itsensä kirjoittama.

Lauantai päätti pitkän piinan. Edellisen kerran suomalaismies oli voittanut 50 kilometrin olympiakultaa vuonna 1960. Tuolloin temppuun pystyi Kalevi Hämäläinen.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuulta yllätysveto uransa suhteen (UrheiluAreena.fi)