Suomalaispanos jäi laihaksi maanantaina tenniksen Tampere Openissa. Patrik Niklas-Salminen hävisi ottelunsa.

”Patti” kohtasi ranskalaisen Alexander Müllerin. Müller oli selkeästi parempi ja hoiteli ottelun noin tunnissa lukemin 6-2, 6-1.

Müller saa seuraavaksi vastaansa joko Nicolas Kickerin tai Leo Borgin, tennislegenda Björn Borgin pojan. Tiistaina Suomen Otto Virtanen pelaa Arthur Cazaux’ta vastaan.

Maanantaina jatkoon menivät myös Nicolas Jarry, Pedja Krstin ja Dimitar Kuzmanov. Miesten kaksinpelissä ykkössijoitettuna pelaa Botic Van De Zandschulp.

Tampere Open kuuluu ATP Challenger -sarjaan ja se pelataan massakentillä. Palkintorahaa on liossa runsaat 44 000 euroa.

LUE MYÖS: Suomalainen hiihtonainen järkyttävän teon kohteena – henki olisi voinut mennä (UrheiluAreena.fi)