Suomalaispyöräilijä Lotta Lepistö oli Glasgow’n EM-kisojen aika-ajojen kymmenes.

Lepistö oli aluksi kärkikamppailussa mukana, mutta hänen toiveensa paremmasta sijoituksesta meni pilalle järjestäjien mokan vuoksi. Kolme kilometriä ennen maalia Ukrainan huolto-auto pysähtyi tielle huoltamaan heidän urheilijaa, ja samaan aikaan myös järjestäjien komissaarin auto oli Lepistön tiellä tukkien reitin. Lepistö joutui liukkaalla tiellä jarruttamaan äkkinäisesti, mikä johti kaatumiseen.

– Pääsin kyllä melko äkkiä ylös, mutta kyllä siinä kului varmaan puoli minuuttia, Lepistö manasi Suomen Pyöräilyn tiedotteessa.

– On kyllä tosi noloa, että tämän tason kilpailuissa käy tällaista. Ja että heidän puolelta sanotaan, että ei tiedetä reittiä. Olisi voinut tutustua siihen aikaisemmin, hän jatkoi.

Naisen mukaan hänen vauhtinsa tippui tapahtuman vuoksi.

– Kaatuminen söi loppua ja aloin hieman nössöilemään, Lepistö päätti.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)