Kaksinkertainen olympiavoittaja Shim Suk-hee saattaa joutua jättämään välistä tulevat Pekingin olympialaiset. Syynä on Etelä-Korean luisteluliiton asettama kahden kuukauden hyllytys.

Shim hyllytettiin, kun lokakuussa paljastui tekstiviestikeskustelu, jossa hän haukkui valmentajansa kanssa kahta joukkuekaveriaan. Tekstiviestissä kävi myös ilmi, että Shim olisi harkinnut kampittavansa joukkuekaverinsa Choi Min-jeongin Pyeongchangin olympialaisissa.

Etelä-Korean luisteluliitto otti tekstiviestit käsittelyynsä ja päätti hyllyttää Shimin kahdeksi kuukaudeksi. Hän ei saa osallistua mihinkään maajoukkuetapahtumiin sinä aikana.

Luisteluliiton mukaan tekstiviestit heikensivät urheilijoiden arvokkuutta. Hänellä on kuitenkin mahdollisuus valittaa tuomiosta.

Shim on kaksinkertainen short-trackin olympiavoittaja 3000 metrin viestissä ja lisäksi häneltä löytyy henkilökohtaisilta matkoilta hopea ja pronssi. Maailmanmestaruuden hän on voittanut peräti 11 kertaa ja MM-mitaleita on kertynyt palkintokaappiin 20.

Lue myös:Sivusto: NHL ei lähde olympialaisiin