Kaarle Tapper on Tokion olympiaregatassa Laser standard-luokassa tiistain lähtöjen jälkeen viidentenä. Tiistain ensimmäisessä lähdössä hän oli 11:s ja toisessa kahdeksas, mutta kolmas lähtö meni pieleen hänen oltuaan siinä vasta 29:s.

Kisan kärkinimet onnistuivat lähdöissään, joten Tapper putosi kokonaistilanteessa viidenneksi.

– Ihan perus purjehdusta. Viimeinen lähtö oli huono, mutta muuten ihan hyvää purjehdusta. Jonkun verran oli olosuhteissa vaihtelua, mutta perusasioista oli kiinni tänäänkin. Huomenna välipäivänä palauttavaa treeniä ja lepoa, Tapper summasi Olympiakomitean toimittamassa haastattelussa Enoshimassa, jossa olympiaregatta järjestetään.

Kisaa johtaa Kyproksen Pavlos Kontides, josta Tapper on jäänyt 29 sijoituspistettä. Toisena olevasta Australian Matt Wearnista Tapper on jäänyt 11 ja kolmantena olevasta Brasilian Robert Scheidtista viisi pistettä.

Laser standard jatkuu torstaina. Tapperilla on yhä hyvä mahdollisuus mitaleille. Hän piti ennen kisaa mitalimahdollisuuksiaan realistisina.

Teksti: Otto Palojärvi, Tokio

https://twitter.com/OlympicTeamFI/status/1419942055812509697

LUE MYÖS: Pikajuoksutähti Julia Henriksson hempeili SM-liigatähden kanssa (UrheiluAreena.fi)