Raskaan sarjan ammattilaisnyrkkeilijä Anthony Joshua puolustaa mestaruusvöitään syyskuussa. Hän kohtaa Oleksandr Usikin Lontoossa.

Tiistaina selvisi, että ottelu käydään jalkapalloseura Tottenhamin kotistadionilla 25. syyskuuta. Joshua pitää IBF-, WBA- ja WBO-liittojen mestaruusvöitä hallussaan.

Usik on ns. pakollinen haastaja Joshuan mestaruuksille. Ukrainalainen Usik on voittanut kaikki 18 ammattilaisotteluaan, niistä 13 tyrmäyksellä.

Britti Joshua on voittanut 24 ammattilaisottelua ja hävinnyt vain yhden. Ainoana Joshuan on voittanut Andy Ruiz. Voitto tuli teknisellä tyrmäyksellä New Yorkissa vuonna 2019.

Nyrkkeilypiireissä on odoteltu Joshuan ja Tyson Furyn kohtaamista. Ottelua ei ole kuitenkaan saatu järjestetyksi. Fury ottelee Deontay Wilderiä vastaan syyskuussa.

LUE MYÖS: Lotta Haralalta murheellinen tieto tilanteestaan (UrheiluAreena.fi)