
Suomen naisten 4x100m sekauintiviestijoukkue ui 17 sadasosan päähän SE:stä EM-kisojen alkuerässä. Aika 4:01.66 riitti kuudenteen sijaan alkuerissä ja finaalipaikkaan.
Kellotus vie myös Tokion olympialaisten rankingissa viimeiselle villin kortin paikalle, kertoo Uimaliitto.
Mimosa Jallow hoiti selkäuinnin, Ida Hulkko rintauinnin, Laura Lahtinen perhosuinnin ja Fanny Teijonsalo vapaauinnin.
Valmennuspäällikkö Tommi Pulkkinen oli otettu näkemästään. Hän kommentoi suoritusta Uimaliiton sosiaalisessa mediassa.
– Lahtinen ja Teijonsalo tekivät molemmat erinomaiset suoritukset. EM-uinnit huipentuvat kolmeen henkilökohtaiseen ja viestifinaaliin
– Se oli nappisuoritus. Kaikki vetivät kiitettävästi. Jallow pääsi taas todella lähelle olympiarajaa (1:00.25), Hulkko kovin satasen viestiosuus hänen uralla.