Kanada juhlii olympiakultaa Sotshin kisojen naisten rattikelkkailussa. Kanadanykkösjoukkue Kaillie Humphries/Heather Moyse lähti toisen kilpailupäivänkahteen laskuun niukalta kakkossijalta, ja he veivät voiton oltuaan ykkösiä keskiviikon molemmissa lähdöissä.

Hopeaa kelkkaili USA:n ykköspari Elana Meyers/Lauryn Williams. He johtivatavauspäivän jälkeen voitettuaan kaksi ensimmäistä lähtöä. Kaksikko taipui kuitenkintoisen päivän lähdöissä sijoille kaksi ja kolme ja hävisi kullan lopulta vain 0,10 sekunnilla.

Pikajuoksijana paremmin tunnetusta Williamsista tuli kautta aikain vasta viidesurheilija, joka on yltänyt olympiamitaliin sekä kesä- että talvikisoissa. Hän juoksisatasella hopeaa Ateenassa 2004 ja oli Lontoossa kultaa voittaneessa USA:npikaviestijoukkueessa.

Pronssille ylsi USA:n kakkosjoukkue Aja Evans/Jamie Greubel. He kellottivatkolmessa ensimmäisessä laskussa kolmanneksi parhaat ajat ja viimeisessä viidenneksiparhaan ajan. Eroa kärkeen kertyi lopulta tasan sekunti.

Sotshi, naisten rattikelkkailu, lopputulokset

1. Kanada 1 3.50,61
2. USA 1 +0,10
3. USA 2 +1,00
4. Holanti 1 +1,66
5. Saksa 1 +1,68
6. Belgia 1 +1,96
7. Saksa 2 +2,10
8. Sveitsi 1 +2,59

LUE MYÖS: Silja Kososen oli tehtävä raju ratkaisu – muuten ura olisi ollut ohi (UrheiluAreena.fi)