Entinen suomalainen ammattinyrkkeilijä Juho Tolppola pyrkii eduskuntaan, uutisoi MTV Urheilu.

Tolppola lopetti uransa kaksi vuotta sitten. Tolppola haluaisi ajaa nuorten asiaa eduskunnassa. Hän pyrkii Arkadianmäelle reformi-nimisen liikkeen listoilta.

– Mielestäni kustannukset ovat nykyään nousseet liian kalliiksi eri urheilulajeissa. Haluisin auttaa osaltani siinä, että nuoret liikkuisivat enemmän eikä harrastaminen olisi niin kallista, Tolppola kertoo MTV Urheilulle.

Tolppola on huolissaan nuorista ja heidän liikkumisestaan. Tolppolan mukaan urheilu tarjoaa nuorille kuitenkin paljon.

Linkki MTV:n uutiseen: https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/entinen-ammattinyrkkeilija-pyrkii-eduskuntaan/7315606#gs.00bd5x

LUE MYÖS: Ylen Laura Arffman pöyristyi kohtelustaan EM-kisoissa – ”Käsittämätön juttu” (UrheiluAreena.fi)