Joulukuun MM-kotikisoihin valmistautuva Suomen miesten salibandymaajoukkue leireilee kesällä tiiviisti ja seuraava kokoontuminen Eerikkilään on ohjelmassa jo 18.-21. heinäkuuta. Kutsun mukaan on saanut kolme maalivahtia ja 22 kenttäpelaajaa.

Eerikkilässä pidettävän leirin jälkeen maailmanmestaruutta puolustavat Suomen miehet kokoontuvat vielä elokuun puolivälissä ja syyskuun alussa on vuorossa kaksoismaaottelu vihollista Ruotsia vastaan.

Lokakuun puolivälissä maajoukkueen ohjelmassa on lajin neljän kärkimaan EFT-turnaus Tshekissä ja lopullinen MM-ryhmä kokoontuu marraskuussa viimeistelyleirilleen.

Eerikkilään 18.-21.7. kutsutut pelaajat:
Maalivahdit:
Oskari Fälden TPS
Joonas Kaltiainen Oilers
Lassi Toriseva CLassic
Kenttäpelaajat:
Eemeli Akola Classic
Aaro Astala Westend Indians
Oskari Heikkilä Classic
Sami Johansson Classic
Miko Kailiala TPS
Justus Kainulainen Oilers
Rasmus Kainulainen Oilers
Juha Kivilehto Classic
Peter Kotilainen Happee
Mikko Laakso Nokian KrP
Janne Lamminen Classic
Ville Lastikka Classic
Otto Lehkosuo westend Indians
Mikko Leikkanen Classic
Jesperi Lindfors Oilers
Joonas Pylsy SV Wiler-Ersigen (Sveitsi)
Eemeli Salin Classic
Nico Salo Classic
Krister Savonen Classic
Eetu Sikkinen Classic
Lauri Stenfors TPS
Tatu Väänänen SV Wiler-Ersigen (Sveitsi)

Lähde: Salibandyliitto. Kuva: Ville Vuorinen

LUE MYÖS: Lotta Harala lähti lätkimään kisapaikalta – kommentoi muutamalla sanalla (UrheiluAreena.fi)