Maailman parhaassa baseballin liigassa MLB:ssä pelaava Washington Nationals yritti kiinnittää tähtipelaaja Bryce Harperin mahtisopimukseen. Kymmenen vuoden mittainen ja 300 miljoonan dollarin arvoinen jatkosopimusehdotus jäi kuitenkin pöydälle.
Harper, 26, on kuusinkertainen All-Star-pelaaja ja vuoden tulokas kaudelta 2012. Sen sijaan, että hän olisi hyväksynyt tarjouksen, hän päätti aiemman sopimuksen umpeuduttua siirtyä vapaiden agenttien markkinoille.
– En voi sanoa, että nämä olisivat jäähyväiset, mutta kukaan ei tiedä, mitä talvella tapahtuu, Harper sanoi toistaiseksi viimeisessä Nationals-ottelussaan.
Harper on lyönyt urallaan 184 home runia (”kunnaria”).
Äskettäin päättyneellä kaudella Boston Red Sox juhli World Seriesin voittoa. Uusi kausi käynnistyy ns. kevätharjoittelulla helmikuussa 2019.
Lähteet: ESPN, AP
































