Mikko Korhonen käynnisti Euroopan kiertueen finaalisarjan toisenkilpailun, Etelä-Afrikan Sun Cityssä pelattavan Nedbank Challengenupeasti. Helsinkiläinen teki kierroksen aikana peräti viisi birdietä javain yhden bogin.

Korhonen jakaa kierroksensa jälkeen kilpailussa toista sijaa tuloksella 68(-4). Samassa tuloksessa on kierroksensa päättäneistä pelaajista RanskanMike Lorenzo-Vera, sekä Etelä-Afrikan Louis Oosthuizen, jonka kierros onyhä kesken.

Eroa kisaa johtavaan Espanjan Sergio Garciaan on kolme lyöntiä, kunGarcialla on pelaamatta vielä kaksi reikää.

Korhonen ennakoi erittäin vaativan kisakentän sopivan erityisen hyvinpitkälyöntisille pelaajille. Vaikka Korhonen ei ole kiertueenpitkälyöntisimpiä pelaajia, käytti hän jälleen kentän par-viitoseterinomaisesti hyväkseen tehden niillä kaksi birdietä. Torstaina päivänainoa bogi tosin syntyi par-viitosella, peräti 545-metrisellä ysiväylällä.

Jälleen kerran Korhosen syömähammas oli tasaisuus ja bogien välttäminen.Kuluvalla kaudella Korhonen on tehnyt ainoastaan 2,44 bogia kierrostakohti, joka on kiertueen seitsemänneksi paras saldo.

Ennen kilpailua Korhonen korosti lähipelin merkitystä vaikeallakisakentällä. Torstaina hän chippasi birdien peräti kahdesti kierroksensaaikana.

– Päivän kaikki chipit taisivat mennä sisään. Oli aika tasainen kierros,muutama hyvä chippi ja par bunkkerin kautta, hän sanoi tiedotteessa.

– Osuin aika hyvin väyliin ja olin järkevä, jos missasin väylän – löin ainakeskelle griiniä. Sen takia jäi vähän pitempiä putteja, mutta tein montahyvää paria kahdella putilla. Hyvä päivä, huomenna jatketaan tästä.

Tapio Pulkkanen on pelannut 16 reikää. Hän on niiden jälkeen tuloksessa+1.

Lähde: Tiedote.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)