Freestylen Eurooppa-cup jatkui perjantaina Venäjän Krasnoe Ozerossa. Kumparekisa huipentui suomalaisittain hienosti, kun Ville Miettunen laski toiseksi ja palautti suomalaiset pitkän tauon jälkeen palkintopallille Eurooppa-cupissa. Palkintopallisijoitus on Miettusen ensimmäinen EC-kilpailuissa.
Miettunen oli alkukilpailussa viides ja lähti paineetta finaaliin.
– Alkukisaan lähdin laskemaan peruslaskua ja kaikki onnistui. Finaalissa pistin vähän lisää, voittoon ei riittänyt. Valintejev oli tänään aika ylivoimainen, Miettunen sanoi tyytyväisenä.
Venäjän Artem Valintejev laski kilpailun voittoon ja kolmanneksi sijoittui saman maan Alexandr Kerner.
Krasnoe Ozeron suhteellisen loiva ja lyhyt kisarinne oli rakennettu tiheäksi. Alkukilpailussa onnistuneista monet yrittivät liikaa finaalissa. Karsinnan kolmas Suomen Janne Salonen epäonnistui finaalissa, mutta oli siitä huolimatta seitsemäs.
Naisten kisassa Suomen Isabella Cedercreutz oli finaalin kahdeksas. Muut mukana olleet suomalaiset Jonna Nieminen, Sami Salonen, Lassi Mustonen ja Veli-Valtteri Vanhala karsiutuivat finaaleista.






























