Tennisammattilainen Timea Babos huudatti unkarilaista kotiyleisöä WTA-turnauksen loppuottelussa Budapestissa. Babos kaappasi kauden ensimmäisen WTA-tittelinsä kaatamalla Lucie Safarovan.

Ottelu päättyi Babosin hyväksi lähes kahden ja puolen tunnin taistelun päätteeksi 6-7, 6-4, 6-3. Tasaisuuden salaisuus lienee se, että pelaajat tuntevat toisensa erittäin hyvin. He ovat pelanneet nelinpelitiiminä ja muun muassa voittaneet yhdessä WTA-turnauksen (Sydney, 2014).

Kaksinpelititteli on Babosille uran toinen (nelinpelimestaruuksia on 11 kappaletta). Mestaruus Budapestissa toi hänelle 280 WTA-pistettä ja 43 000 dollarin palkintorahan.

Viikon suurimmassa WTA-turnauksessa kunnian vei Elina Svitolina. Hän kaatoi loppuottelussa Dubaissa Caroline Wozniackin ja kuittasi palkintorahaa lähes puoli miljoonaa dollaria.

https://twitter.com/elSuperHincha/status/835866613979234304

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)