Maastohiihdon maailmancup jouduttiin päättämään ennen aikojaan koronaviruspandemian takia, ja se saattaa uhata myös ensi kautta.
Sen takia kansainvälisessä hiihtoliitossa FIS:ssä on jo mietitty monenlaisia suunnitelmia ensi kaudelle. FIS:n hiihtolajien kilpailupäällikkö Pierre Mignerey kertoi asiasta norjalaislehti VG:lle.
Mignereyn mukaan parhaassa skenaariossa kaudesta tulee pelkästään typistetty, mutta huonoimmassa tapauksessa maailmancup saattaa kokea mullistavia uudistuksia. Muun muassa naiset ja miehet saattavat kisata eri paikoissa, jotta väkimäärä ei kasvaisi yhdessä paikassa liian suureksi.
– Esimerkiksi miehet voisivat kisata pari viikkoa Norjassa ja naiset pari viikkoa Suomessa, jotta yhdessä paikassa ei olisi kerrallaan niin paljon ihmisiä. Kaikki vaihtoehdot ovat mahdollisia, Mignerey sanoi VG:lle.
Arvokisat voidaan järjestää, jos henkilömäärärajoitukset eivät ole liian suuria. Mignerey sanoo, että arvokisat voidaan järjestää, jos tapahtumassa saa olla paikalla 500 henkilöä. Tapetilla on ollut myös Tour de Ski, joka saatetaan järjestää vain yhdessä maassa, millä vähennettäisiin ison väkimäärän matkustamista.
Lisäksi Mignerey tuo esiin sen, että kisoja saatetaan käydä tyhjille katsomoille.
Päätöksiä ensi kauden suhteen tehdään aikaisintaan kesällä.

































