Karhu Basketin Mikael Laihonen myöntää, että joukkueen keskittyminen herpaantui maanantaisessa Korisliigan kamppailussa.
– Aina, kun koripallossa toinen joukkue onnistuu saamaan melkein 30 pisteen johdon puoliaikaan mennessä, niin menee touhu helposti vähän pelailuksi. Ei ollut lopussa enää fokus siellä, missä piti olla, mutta saimme voiton, ja se on tärkeintä, kommentoi Laihonen.
Lapuan Kobrat esitti tiukan kirin, mutta Karhu voitti vierasottelunsa 89-71.
Kobrien takamies Antto Nikkarinen onnistui antamaan ottelussa seitsemän koriin johtanutta syöttöä mutta pakotettiin myös neljään pallonmenetykseen. Lisäksi hänen kahden pisteen heitoistaan osui ainoastaan yksi viidestä ja neljästä kaukoheittoyrityksestä puolestaan ei yksikään.
– Olemme onnistuneet kaikissa kolmessa ottelussa Kobria vastaan hyvin Nikkarisen puolustamisessa. Pallollisen pelaajan paine on todella tärkeää, totesi Kauhajoen päävalmentaja Janne Koskimies.
Korisliigaa johtaa Helsinki Seagulls neljän pisteen erolla Salon Vilppaaseen. Ottelut jatkuvat keskiviikkona viiden kamppailun kierroksella.
Lähde: Koripalloliitto































