
Lauri Markkasen edustama NBA-seura Chicago Bulls on tehnyt ison pelaajakaupan hankkimalla laitahyökkääjä Al-Farouq Aminun ja sentteri Nikola Vucevicin riveihinsä Orlando Magicista. Asiasta uutisoi ESPN.
ESPN:n tietojen mukaan Bullsilta pelaajakaupassa vaihdossa Orlandoon menevät Wendell Carter Junior ja Otto Porter. Heidän lisäkseen Orlando saa Bullsin kesän 2021 ja 2023 ensimmäisen kierroksen varausoikeuden.
Vucevic, 30, on valittu kaksi kertaa NBA:n tähdistöotteluun. 213-senttinen Vucevic on pelannut tällä kaudella 24,5 pisteen ja 11,8 levypallon keskiarvoilla.
ESPN:n koripallotoimittaja Adrian Wojnarowski kertoo Twitterissä, että Bullsin tutkassa on edelleen tukevasti myös New Orleans Pelicansin takamies Lonzo Ball.
Tämä merkitsee smalla sitä, että siirtohuhuissa mukana olleen Markkasen tilanne on edelleen avoin. NBA:n siirtoraja umpeutuu torstaina klo 21.00 Suomen aikaa.