Kiira Korpi saavutti tavoitteensa Zagrebin Golden Spin -kilpailussa perjantaina. Lyhytohjelman pisteet 56,22 olivat kilpailun neljänneksi parhaat. Kokonaispisteet ja sijoitus eivät olleet niinkään Korvelle merkitykselliset, kuin ISU:n asettama EM-kisan teknisten pisteiden raja, 20, jonka Korpi ylitti reilusti. Korven tekniset pisteet olivat 27,14. Samalla myös MM-kisojen lyhytohjelman minimipisteraja 26 täyttyi.

Kun Korpi sai kuulla tekniset pisteensä suorituksen jälkeen, oli ilme helpottunut. Pisteraja tulee ylittää jossakin ISU:n kilpailukalenterin kilpailussa, ei SM-kilpailussa, joka on Korven seuraava kilpailu.

Luistelija vaikutti tyytyväiseltä paluuseensa kilpajäille kahden vuoden tauon jälkeen. Jäähallille tulo aiemmin päivällä oli Korvelle tunteikas, vaikkakin hyvin jännittävä hetki.

Korpi aloitti ohjelman kolmoisflipillä, joka oli tarkoitettu yhdistelmäksi, mutta hyppy päätyi yllättävään kaatumiseen. Epäonnistumisen hän paikkasi myöhemmin taistelemalla soolokolmoisritin jälkeen kaksoistulpin, jonka kierrokset jäivät kuitenkin hiukan vajaiksi. Viimeisen kaksoisakselin hän napsautti kohdilleen.

Beatlesin säveliin tehdystä ohjelmakoreografiasta ei voinut olla pitämättä. Suomalainen on kehittynyt kilpailutauon aikana esiintyjänä. Sekä liikelaajuuteen että kaariin on tullut syvyyttä entisestään.

– Hyvä startti siihen nähden, että olin todella jännittynyt ennen suoritustani.Vaikka ohjelman alku epäonnistuikin, en antanut sen häiritä loppusuoritusta. Ei ohjelma siihen lopu, että joku elementti epäonnistuu, Korpi kertasi Taitoluisteluliiton tiedotteessa.

– Viimeisen akselin jälkeen kasvoilleni levisi helpotuksen hymy. Koreografiassa ei kuulu hymyillä ihan niin leveästi, mutta en voinut sille mitään. Olin niin iloinen, että olin selvinnyt tänne kaiken jälkeen. Tästä on hyvä jatkaa eteenpäin, Korpi iloitsi.

Kilpailun kärjessä on Venäjän Maria Artemjeva pistein 59,59. Toisena on Ruotsin Isabelle Olsson 58,73 ja kolmantena Saksan Nicole Schott 56,46. Vapaaohjelma luistellaan lauantaina. Siihen Korpi lähtee samoilla tavoitteilla kuin lyhytohjelmaankin: rikkoa EM-kilpailun teknisten pisteiden minimiraja, 36.

LUE MYÖS: Suomen keihästähti puhui suunsa puhtaaksi EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)