Aino-Kaisa Saarinen, Kerttu Niskanen, Riitta-Liisa Roponen ja Krista Pärmäkoski muodostavat Suomen naisten viestijoukkueen torstaina hiihdettävään naisten 4 x 5 kilometrin viestiin. Keskiviikon tiedotustilaisuudessa Suomen joukkue oli valmiina lähtemään ladulle.

Falunin arvokisaviesti on Aino-Kaisa Saariselle vuorossaan seitsemäs. Saarinen näkee itsensä kovana viestihiihtäjänä torstain kisaan.

– Pidän itseäni kovana viestihiihtäjänä ja sellaisena varmana viestinviejänä. Tietysti sellainen sisukkuus ja taistelutahto nousee viestissä minusta kyllä aina. Oli sitten hyvä tai huono päivä, niin aina psytyy kampeamaan itsensä kärkikamppailuihin mukaan.

Kerttu Niskanen lähtee tyytyväisenä kakkososuudelle.

– Toivottavasti pystyn tekemään kovan perinteisen kakkososuuden. Nyt tuntuu, ettäsekä perinteinen että vapaa kulkee ihan mukavasti. Kyllä minulle se perinteinen vahvempi on ja se on jopa napsun pitempi se perinteisen lenkki kuin vapaa ja se sopii mulle hyvin.

LUE MYÖS: Ylen Laura Arffman pöyristyi kohtelustaan EM-kisoissa – ”Käsittämätön juttu” (UrheiluAreena.fi)