
Italia ja Bulgaria kilpailevat Suomen ja Viron kanssa lentopallon vuoden 2015 miesten EM-kisojen isännyydestä. Italia ja Bulgaria hakevat kisoja yhdessä kuten myös Suomi ja Viro. Euroopan lentopalloliiton CEV:n hallitus hyväksyi molempien ehdokasparien hakemukset jatkokäsittelyyn Turussa viikonloppuna pitämässään kokouksessa.
– Tämä tarkoittaa sitä, että me menemme Viron liiton edustajien kanssa esittelemään oman hakemuksemme Luxemburgiin CEV:n päämajaan ja sen jälkeen myöhemmin kesällä CEV tekee tarkastuskierroksen kaikille kisapaikoille. Tarkemmat aikataulut eivät vielä ole tiedossa, Lentopalloliiton toimitusjohtaja Hanna Iiskola-Kesonen kertoi liiton tiedotteessa.
Suomen Lentopalloliitto pääsi viikonlopun aikana Turussa käydyissä epävirallisissa keskusteluissa CEV:n hallituksen jäsenten kanssa tuomaan esiin kisahakemusta sekä suomalaista lentopalloa yleensäkin. CEV:n edustajat vierailivat myös katsomassa nuorten Power Cup -turnausta Kupittaan urheilupuistossa ja he olivat ihastuneita ja vaikuttuneita näkemästään.
– Täällä on loistava ilmapiiri. On ihmeellistä nähdä tällainen määrä lapsia nauttimassa pelaamisesta. En ole koskaan nähnyt mitään vastaavaa, CEV:n luxemburgilainen puheenjohtaja André Meyer sanoi.
– Suomi voi olla muille maille hyvä esimerkki lentopallon massatapahtumien järjestäjänä. Uskon että tällainen turnaus voitaisiin järjestää myös muissa maissa. Tapahtuman konsepti on erinomainen, Meyer kehuu.
Suomen pelipaikka Hartwall Areena
Vuoden 2015 EM-kisoissa Helsingissä ja Tallinnassa pelattaisiin kummassakin kaksi alkulohkoa, niiden jatkopelit ja puolivälierät. Helsingissä pelattaisiin välierät sekä loppu- ja pronssiottelut. Helsingissä pelipaikka olisi Hartwall Areena. Kisat ovat syyskuussa 2015.
Vuoden 2013 EM-kisat Suomi ja Viro hävisivät Puolalle ja Tanskalle. Tärkein muutos uudessa hakemuksessa on juuri se, että kisat järjestettäisiin Helsingissä. Edellisessä hakemuksessa pelipaikka oli Tampere.
Päätös kisaisännyydestä tehdään Euroopan lentopalloliiton CEV:n hallituksessa ensi syyskuussa. Suomessa on aiemmin järjestetty miesten ja naisten EM-kisat 1977 ja miesten EM-kisat 1993 Turussa ja Oulussa.