Jämin Jänne on voittanut miesten 4×10 kilometrin hiihtoviestin Suomen mestaruuden Rovaniemellä.

Joukkueeseen kuuluivat Aku Nikander, Ristomatti Hakola, Markus Vuorela ja Lauri Lepistö. Hakola ratkaisi käytännössä voiton vahvalla toisen osuuden vedollaan.

Hopeaa otti Puijon Hiihtoseura. Kuopiolaisten ykkösässä oli Iivo Niskanen, joka otti kärkeä huimasti kiinni kolmannella osuudella.

Jämin Jänne oli kuitenkin mennyt menojaan. Hiihtoseuran ankkurina toiminut Ilkka Herola piti kuitenkin pintansa ja avitti joukkueen hopealle. Antti Honkimaa ja Joonas Sarkkinen hoitivat kaksi ensimmäistä osuutta.

Ilkka Herola tunnetaan paremmin yhdistetyn puolelta. Hän urakoi myöhemmin lauantaina yhdistetyn hiihto-osuudella.

Ikaalisten Urheilijat taisteli viestipronssille. Vuokatti Ski Team Kainuu voitti aiemmin lauantaina naisten viestin.

Lue myös:Max Verstappen pelaa kovaa peliä – napsahtaako kohta rangaistus?

Lue myös:Lähde: Liverpool-tähti tehnyt ratkaisunsa – haluaa lähteä

Lue myös:Lähde: HIFK jysäyttää kovan luokan hankinnan

LUE MYÖS: Viivi Lehikoiselle esitettiin karu kysymys – teki nyt muutaman asian selväksi (UrheiluAreena.fi)