Olympiasankarit Kerttu ja Iivo Niskanen nappasivat maastohiihdon Suomen mestaruudet normaalia lyhyemmillä vapaan distanssimatkoilla Ounasvaaralla. Iivo Niskanen oli ylivoimainen hiihtäen Suomen mestaruuteen puolen minuutin erolla hopeamitalisti Joni Mäkeen.

– Tänään hiihdettiin nopeatempoinen kymppi. Sai kyllä hiihtää terävästi ja tiukka kisahan siitä tulikin. Kymppi on selkeästi erilainen matka kuin 15 kilometriä, mietti Niskanen päivän kisaa Hiihtoliiton tiedotteessa.

Pohti Ski Teamin Joni Mäki, joka Niskasen kanssa oli saavuttamassa Pekingissä parisprintin olympiahopeaa, oli Niskasen jälkeen Ounasvaaralla hopealla.

– Matka oli raskaampi kuin ajattelin. Tarkoituksena oli, että ensimmäinen kierros katsellaan ja toisella lyödään, mutta toisen kierroksen alku oli aika vaikea. Piti ottaa vähän kevyemmin, että sai loppuun vielä rutistettua. Tämä oli ehkä positiivisin normaalimatkan kisa tälle kaudelle. Ihan mukava, että hiihto kulkee vielä tässä vaiheessa kautta, fiilisteli Mäki.

Pronssille taisteli Imatran Urheilijoiden Remi Lindholm. Maalissa eroa mitalikamppailussa mukana olleeseen neljänneksi sijoittuneeseen Kuusamon Erä-Veikkojen Arsi Ruuskaseen tuli vain 2,8 sekuntia.

Lähde: Hiihtoliiton tiedote

Lue myös:Anni Vuohijoelta hyvin synkkää tekstiä Olympiakomiteasta – puhuu pelolla johtamisesta

LUE MYÖS: Viivi Lehikoiselle esitettiin karu kysymys – teki nyt muutaman asian selväksi (UrheiluAreena.fi)