Itävaltalainen Anna Fenninger palkittiin perjantaina arvostetulla Skieur d’Or -palkinnolla. 25-vuotias Fenninger voitti viime kaudella maailmancupin kokonaiskilpailun sekä suurpujottelun cupin. Sotshin olympialaisissa hän voitti kultaa supersuurpujottelussa ja hopeaa suurpujottelussa.

– Tämä on vahvistus sille, mitä olen tähän mennessä tehnyt ja polulle, jota olen kulkenut.Toisaalta tämä antaa myös motivaatiota jatkaa samalla tavalla eteenpäin, Fenninger iloitsi sport1.de-sivuston mukaan.

Kansainvälisen alppihiihtojournalistien yhdistyksen myöntämä Skieur d’Or jaetaan vuosittain eriomaisista saavutuksistaalppihiihdossa. Palkinto on jaettu vuodesta 1963 lähtien. Fenninger sai tänä vuonna selkeänäänienemmistön. Toisen sijan äänestyksessä jakoivat USA:n Mikael Shiffrin ja Itävallan Marcel Hirscher.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)