Yllätystappion Rion olympialaisissa kärsinyt Serbian Novak Djokovic jättää väliin tulevana viikonloppuna alkavan Cincinnatin Masters-turnauksen. Syyksi hän kertoo rannevamman.

– Olen erittäin surullinen joutuessani ilmoittamaan, etten pysty tänä vuonna pelaamaan Cincinnatissa. Minulla on toistuva vamma, joka on vaatinut keholtani veronsa tämän vuoden tiukan kisakalenterin takia. Olen pelannut paljon, ja nyt minun täytyy levätä parantuakseni, Djokovic totesi turnauksen verkkosivuilla.

Djokovicin taival Rion olympiaturnauksessa päättyi shokkitappioon jo avauskierroksella, kun Argentiinan Juan Martin del Potro pudotti hänet jatkosta. Myös nelinpeliurakka päättyi varhaisessa vaiheessa.

Djokovic on pelannut urallaan viisi kertaa Cincinnatin finaalissa, mutta voitto antaa edelleen odottaa itseään. Cincinnatin turnaus on ainoa Masters-tason kilpailu, jota Djokovic ei ole menestyksekkäällä urallaan onnistunut voittamaan.

LUE MYÖS: Entinen SE-nainen romahti täysin – koko totuus on nyt julki (UrheiluAreena.fi)