Valtteri Bottakselta paikan Sauber-tallista napanneen brassi Gabriel Bortoleton odotetaan nousevan F1-sarjan mielenkiintoisimpien ja kenties kuumimpienkin kuljettajien joukkoon lähitulevaisuudessa.

Bortoleto, 20, nousi kuninkuusluokkaan F3- ja F2-sarjojen peräkkäiset mestaruudet plakkarissaan.

– Bortoleto seuraa Charles Leclercin, George Russellin ja Oscar Piastrin jalanjälkiä tämän saavutuksen osalta. Joten jos hän jatkaa tätä perinnettä, niin se tulee olemaan erityistä katsottavaa, F2-sarjan kommentaattori Alex Jacques ennakoi InsideF2:n YouTube-kanavalla.

Sauber oli viime kaudella sarjan surkein talli ja se saattaa olla sitä edelleen myös tänä vuonna. Sauber muuttuu Audiksi F1-sarjassa vuonna 2026 ja siitä lähtien ainakin odotukset ovat taas tuntuvasti korkeammalla.

– Bortoleto liittyy tiimiin, joka on ollut muiden takana. Hänellä on kuitenkin hieno mentori Hülkenbergissa (Nico), jolta hänellä on paljon opittavaa, Jacques viittaa Bortoleton 37-vuotiaaseen tallikaveriin.

– Odotamme Sauberin olevan jälkijoukoissa edelleen kaudella 2025, mutta voiko Bortoleto lunastaa jossain vaiheessa jo paikan aika-ajojen viimeiseen osioon? Uskon, että hän voi tehdä niin. Kapasiteettia riittää, Jacques jatkaa.

Bortoletosta tulee ensimmäinen täyden F1-kauden ajava brassikuljettaja sitten Felipe Massan ja vuoden 2017. Massa kilpaili F1-sarjassa Sauberilla, Ferrarilla ja Williamsilla.

Lue myös:Kimi Antonelli on tehnyt jotain uskomatonta testeissä

LUE MYÖS: Näkökulma: Tämä fakta tekee Kärppien kaudesta erityisen nolon (KiekkoUutiset.fi)