Toyotan suomalaiskuski Jari-Matti Latvala nousi yllättäen Ruotsin MM-rallin kärkeen Hyundain Thierry Neuvillen toilailtua lauantain päättäneellä erikoiskokeella. Toyotan tallipäällikkö Tommi Mäkinen odottaa huomisesta rajua taistelua.

– Ralli on tietysti täynnä draamaa. Vaikka otimmekin yllättäen johdon, olemme pahoillamme kilpailijamme puolesta heidän viimeisen erikoiskokeen ongelmien vuoksi. Jari-Matti on ollut isossa taistelussa koko päivän, ja se kovenee entisestään huomenna, kommentoi Mäkinen Toyotan tiedotteessa.

– Näissä tilanteissa on vaikea tietää mitä tehdä. Tiedän kuitenkin, että Jari-Matti haluaa tuoda auton ehjänä maaliin, joten se varmaan vaikuttaa hänen ajatteluunsa, jatkoi rallilegenda.

Latvala johtaa kakkosena olevaa Fordin Ott Tänakia vain 3,8 sekunnilla. Sebastien Ogier taas on 16,6 sekuntia suomalaisen takana.

LUE MYÖS: Reetta Hurske sai tylyn palautteen (UrheiluAreena.fi)