F1-kuljettaja Sergio Perez on jatkamassa Red Bullilla mallia 1+1 olevalla sopimuksella. Red Bullilla olisi ollut mahdollisuus myös Carlos Sainzin pestaamiseen.

Bild-lehden F1-toimittajan Michel Milewskin mukaan Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner oli kuitenkin läimäissyt oven tylysti kiinni Sainzilta.

– Carlos Sainz halusi Red Bullille, mutta Christian Horner kieltäytyi sopimuksesta hänen kanssaan.

Napit vastakkain nahistelevat Horner ja Red Bullin neuvonantaja Helmut Marko ovat olleet siis kerrankin samaa mieltä. Red Bullilla nähdään, että Ferrarilta lähtevä Sainz saattaisi rikkoa tallin harmonian, jos ja kun Max Verstappen jatkaa siellä.

Sainz kilpaili Red Bullin silloisen kakkostallin Toro Rosson riveissä vuosina 2015-2016 Verstappen rinnallaan.

Silloin kipinöi rajusti ja vaikka aika onkin jo parantanut haavat, niin Horner ja Marko eivät uskaltaneet ottaneet riskiä.

Lisäksi Perez on jo koulutettu soittamaan kiltisti toista viulua Verstappenin tallikaverina.

Lue myös:Pian tärähtää – Bild: F1-sarjassa on solmittu iso sopimus

LUE MYÖS: Antero Mertaranta lyttäsi Suomen seiväsnaisen tylysti: ”Siis naurettava” (UrheiluAreena.fi)