Kun vain neljä erikoiskoetta on jäljellä Sardinian MM-rallia on Teemu Suninen kiinni WRC2 -luokan voitossa – näin ainakin, mikäli rallin tuomaristo päättää hyvittää suomalaista tarpeeksi EK12 tapahtumista.
Aamupäivän lenkillä Suninen ja kartanlukija Mikko Markkula joutuivat pysähtymään kesken erikoiskokeen, kun ulosajaneen Lorenzo Bertellin autokunta oli nostanut SOS-kyltin tien varrelle. Säännöt ovat tässä tapauksessa yksiselitteiset; kilpailijaparin on pakko pysähtyä tarkistamaan tilanne.
Niin Suninen myös teki, mutta muutaman pysähtyneen autokunnan jälkeen erikoiskoe jatkui jälleen normaalisti. Suninen oli ajanut EK:n maaliin siirtymävauhtia, koska tiesi hyvityksen tulevan.
Kun kaikki päivän erikoiskokeet on ajettu, tilanne WRC2 -luokan osalta on vielä päivittämättä. Suninen ei asialla päätään vaivaa.
– Seitsemän autoa siihen taisi kaikkiaan pysähtyä. Me ajoimme vain hitaasti erikoiskokeen läpi, Suninen sanoo tiedotteessa.
Ajollisesti pitkä lauantain lenkki oli Suniselle menestys. Mies pystyi pitämään lähimmät uhkaajat takanaan, vaikka pyörähti EK:lla 14. Tilannetta helpotti luokkavoitosta niin ikään taistelleen Esapekka Lapin keskeytys EK:lla 12.
– Miehessä oli vähän virittämistä. Auto toimi moitteetta, joten päivä oli todella hyvä. Ehkä otin joitain paikkoja hieman varovasti aamupäivän lenkillä, Suninen aprikoi.






























