Hyundain Adrien Fourmaux jatkoi vahvoja otteitaan Chilen MM-rallissa.
Ranskalainen nousi kilpailussa palkintokorokkeelle. Palkintosijoitus oli Fourmaux’lle jo kauden neljäs ja samalla toinen peräkkäinen.
Fourmaux on ollut tällä kaudella selvästi Hyundain nopein kuljettaja, mutta ensimmäinen MM-rallivoitto antaa edelleen odottaa itseään.
Chilessä Fourmaux ja kartanlukija Alexandre Coria osoittivat jälleen vauhtinsa. Kaksikko ajoi peräti 15 erikoiskokeella viiden nopeimman joukkoon.

Fourmaux vakuutti kilpailun jälkeen, ettei hänelle jäänyt viikonlopusta jossiteltavaa.
– Rehellisesti sanottuna meillä ei ole mitään kaduttavaa tästä viikonlopusta. Yritimme kaikkea saadaksemme käytössämme olleesta rengaspaketista kaiken mahdollisen irti, Fourmaux sanoi.
Fourmaux koki kuitenkin, että Hankookin renkaista ei saatu kaikkea parasta irti.
– Se ei tuottanut tulosta, mikä on harmi, koska minusta tuntuu, että pystyisin ajamaan erikoiskokeilla paljon kovempaa, mutta renkaat eivät anna myöten, Fourmaux sanoi suoraan.
Ongelma konkretisoitui Fourmaux’n mukaan sunnuntaiaamuna.
– Aloin tänä aamuna hyökätä kunnolla, ja heti kun tein niin, meille alkoi tulla ongelmia renkaiden kanssa. Se oli melko turhauttavaa.
Itse Chilen MM-ralli sai ranskalaiselta paljon kehuja.
– Tämä on ollut puhdas ajamisen ralli. Erikoiskokeiden luonne vaihteli perjantaista sunnuntaihin, ja fanit ovat olleet uskomattomia. Tämä on yksi ralleista, joista pidän kaikkein eniten.
Seuraavaksi Fourmaux kääntää katseensa Sardiniaan. Hän lähtee seuraavaan MM-ralliin luottavaisena aiempien kokemustensa perusteella.
– Olen aina ollut siellä nopea, ja toivottavasti siitä tulee meille hyvä ralli, Fourmaux sanoi.

































