Video: Sportivo TV

Vuoden 2019 rallin maailmanmestari Ott Tänak on palannut Toyotan WRC-tallin leipiin. Hän toimii jatkossa tallin testikuskina.

Tänak osallistuu valmistajan vuoden 2027 sääntöjen mukaisen auton kehitystyöhön. Virolainen ajoi ensimmäisen testipäivänsä Toyotan tehdasautolla Kroatiassa torstaina.

Hän vahvisti jatkavansa yhteistyötä tallin kanssa loppukauden ajan, mutta korosti, ettei kyse ole paluusta rallin MM-sarjaan.

– Minua pyydettiin mukaan hiljattain, ja se oli helppo päätös. Olen nauttinut tauostani, mutta tämä mahdollisuus tuntui kiinnostavalta, Tänak kertoi DirtFish-sivustolle.

Virolainen kuvaili testityötä tasapainoiseksi yhdistelmäksi ajamista ja omaa aikaa. Hän ajoi täyden testipäivän ja jatkaa ohjelmaa myös seuraavana päivänä. Autoa on jo testattu runsaasti, joten kyse ei ole aivan alkuvaiheen kehityksestä.

Tänak ei ole vielä tehnyt päätöksiä tulevaisuudestaan vuoden 2026 jälkeen. Hän kuitenkin kertoi nauttivansa nykyisestä roolistaan testikuljettajana.

– Tällainen ajo-ohjelma sopii minulle paremmin kuin nykyinen kilpailukalenteri. Voin edelleen ajaa paljon ja olla hyödyksi tiimille, hän sanoi.

Tänak ei ole ajanut Toyotalla sitten vuoden 2019 mestaruuskautensa, mutta paluu entiseen talliin tuntuu luontevalta.

– Täällä on paljon tuttuja ihmisiä ja hyviä muistoja. On hienoa olla takaisin, hän totesi.

LUE MYÖS: Valtteri Bottas vahvisti tylyn totuuden Mercedes-vuodestaan (RalliF1.fi)