Tämän vuoden rallin MM-sarjaa on jäljellä vielä yksi osakilpailu. Katseita on kuitenkin suunnattu jo ensi kauteen.
Rallin MM-sarja ilmoitti, että tehdastallit Citroen, Hyundai, M-Sport ja Toyota julkistavat kaikki ensi kauden autonsa 11. tammikuuta ”WRC Super-lauantai” -tapahtumassa Britannian Birminghamissa.
Paikalla on myös tämän kauden maailmanmestaruuden jo varmistanut Ott Tänak. Virolainen tulee tekemään ensimmäisen julkisen esiintymisensä Hyundain kuskina. Tänak siirtyy Hyundaille Toyotalta.
– Fanien sykkeet nousevat ennen kauden avaavaa Monte Carlon rallia, kun he pääsevät katsastamaan WRC-autot uusissa väreissään ja näkemään sekä kuljettajat että kartanlukijat ensimmäistä kertaa uusissa talleissaan, WRC-promoottori Oliver Cielsa hehkutti.
Ensi vuoden MM-kausi starttaa Monte Carlossa 23.-26. tammikuuta.

































