Elfyn Evans on yksi Toyotan uusista kuskeista rallin MM-sarjassa ensi kaudella. M-Sport olisi halunnut pitää walesilaisen riveissään.
– Me halusimme jatkaa Evansin kanssa kaudella 2020, mutta valitettavasti se ei ollut mahdollista. Siitä huolimatta olen yhä erittäin ylpeä kaikesta, mitä olemme saavuttaneet yhdessä ja M-Sportin roolista hänen kehityksessään, M-Sportin pomo Malcolm Wilson kertoi rallin MM-sarjan verkkosivuilla.
Evans sijoittui päättyneellä kaudella rallin MM-sarjassa viidenneksi. Hän otti ensimmäisen ja toistaiseksi ainoan MM-osakilpailuvoittonsa Walesissa 2017.
– Olen seurannut viimeisen 10 vuoden ajan Elfynin kehittymistä maailmanluokan kuskiksi meidän Ford Fiesta -ralliautojen ratissa. Toivotamme hänelle kaikkea parasta tulevaisuudessa, Wilson jatkoi.
Evansista tulee ensi kaudella Sebastien Ogierin ja Kalle Rovanperän tallikaveri Toyotalla.
– Otan mukaani upeita muistoja ja tulen olemaan ikuisesti kiitollinen niistä mahdollisuuksista, joita Malcolm ja kaikki Dovenby Hallissa antoivat minulle. Kiitos kaikesta ja toivotan teille kaikkea menestystä tulevina vuosina, Evans viestitti.
































