Moninkertainen rallin maailmanmestari Sebastien Loeb on tekemässä paluuta rallin MM-sarjaan. Asian varmisti jo puolittain Citroenin tiimipäällikkö Yves Matton Autosport.comille antamassaan haastattelussa.
Loeb testaaCitroenin autoa lähipäivinä ennakkosuunnitelmien mukaisesti, mutta ei pääse ajamaan rallia vielä tämän vuoden sarjan puolella.
– 2017 minulla ei ole mitään mahdollisuutta päästää häntä ajamaan kisoissa sillä yhtään autoa ei ole tarjolla, Matton kertoi.
Citroenilla on mittava pooli ajajia sillä Andreas Mikkelsen, Kris Meeke, Craig Breen, Stephane Lefebvre sekä Khalid Al Qassimi kiertävät ralleja tehdastallin palkkalistoilla.
– Yhtään autoa ei ole vapaana, joten tänä vuonna hän ei voi ajaa. Ja tämän lisäksi ei varmasti ole kovin hyvä idea antaa hänen ajaa kisoja näin lyhyellä valmistautumisajalla.
– Tällä hetkellä WRC-sarjan taso on aika korkealla ja tällaisen auton kanssa pitää olla jo paljon kilometrejä takana ennen kuin pääsee sille tasolle, Matton hahmotti.
– En sano ei, koska emme tiedä, emmekä sano kyllä koska emme ole vielä varmoja, Matton pyöritteli ranskalaiskuskin ajamisesta ensi vuonna.
43-vuotias Loeb vetäytyi WRC-sarjantehdaskuskin toimesta 2012. Vuonna 2014 Loeb siirtyi yhdessä Citroenin kanssa World Touring Car Championship -sarjaan mutta lopetti 2015.






























