Michael Schumacher on elänyt tarkoin varjeltua elämää siitä lähtien, kun hän loukkaantui vakavasti lasketteluonnettomuudessa. Yksi harvoista Schumacheria tapaavista ihmisistä on Jean Todt.

Schumacher loukkaantui vuonna 2013 lasketteluonnettomuudessa, jonka jälkeen häntä ei ole nähty julkisuudessa. Hänen perheensä on pitänyt F1-legendan visusti piilossa ja häntä saa tavata vain kourallinen ihmisiä.

Yksi heistä on Ferrarin ja FIA:n entinen pomo Todt. Ranskalaisherrasmies ei kuitenkaan paljasta Schumacherin tilannetta.

– Perhe on päättänyt olla vastaamatta kysymyksiin hänen kunnostaan. Se on valinta, jota kunnioitan, Todt kertoo La Repubblican haastattelussa.

Todtin on kerrottu katsovan Schumacherin kanssa yhdessä F1-kisoja ja muutenkin viettämässä aikaa hänen kanssaan.

– Tapaan häntä ja hänen perhettään säännöllisesti. Siteemme on pelkästään työtä syvempi. Se on osa elämääni, joka on tällä hetkellä kaukana F1:stä, Todt kertoi.

Schumacherin kerrottiin kesällä osallistuneen tyttärensä häihin perheen Mallorcan huvilalla. Asia varjeltiin kuitenkin tarkoin eikä siitä ole tihkunut minkäänlaisia tietoja tai valokuvia.

LUE MYÖS: Näkökulma: Leijonilla näyttää pirun pahalta (KiekkoUutiset.fi)