Ford lähtee vajaan viikon kuluttua Portugalissa ajettavaan rallin MM-sarjan kauden seitsemänteen osakilpailuun kolmen WRC-auton voimin. Teemu Suninen ja Elfyn Evans saavat rinnalleen odotetun WRC-debyyttinsä tekevän Gus Greensmithin.

Suomalaisen Kristian Sohlbergin valmennuksessa oleva Greensmith, 22, tunnetaan Kalle Rovanperän kovana kilpakumppanina WRC2 Pro-luokassa. Greensmithin pääpaino tulee pysymään meneillään olevalla kaudella kyseisessä luokassa, sillä Portugali merkitsee hänelle tässä vaiheessa keikkaluonteista kisaa täysiverisen Ford Fiesta WRC-tykin ratissa.

– Olen työskennellyt viimeiset kymmenen vuotta vain tätä hetkeä varten ja olen nyt valmis kipuamaan sille vuorelle, Greensmith kuvailee tuntojaan M-Sportin tiedotteessa.

– Mutta en ole saavuttanut tätä yksin. Uskomaton määrä ihmisiä on tehnyt yhdessä työtä debyyttini eteen modernilla WRC-autolla, Greensmith jatkaa.

M-Sportin tallipäällikkö Richard Millener odottaa hänkin innokkaasti Greensmithin debyyttiä, mutta toppuuttelee samalla liian kovia odotuksia.

– Tärkeintä on se, että hän ei ota liikaa paineita menestyksestä, koska siirtyminen R5-autosta WRC:hen on vaikeaa, Millener evästää Greensmithia.

https://twitter.com/GreensmithGus/status/1130399256022593536

LUE MYÖS: Reetta Hurskeelta tyly vastaus Ylen tiedusteluun (UrheiluAreena.fi)