Toyotan Kalle Rovanperä vei Viron MM-rallin nimiinsä ylivoimaisen esityksen jälkeen.

Rovanperä vankisti asemaansa MM-sarjan johdossa. Hän voitti kaikki erikoiskokeet sekä lauantaina että sunnuntaina.

– Tämä on tärkeä tapahtuma. Tämä on MM-sarjan kannalta tärkeä paikka saada pisteitä. Se oli suunnitelmamme. Kyseessä on suosikkirallini koko kalenterissa, joten tiesin, että minun pitää puskea täällä. Hyvin se meni, kommentoi Rovanperä WRC:n haastattelussa.

Rovanperä myönsi, että häntä jäi harmittamaan Fordin Ott Tänakin kohtalo. Virolaiskuski sai peräti viiden minuutin aikasakon ennen rallin alkua.

– Oli sääli, ettemme pystyneet taistelemaan Ottia vastaan tänä viikonloppuna. Olen varma, että hän näyttää vauhtinsa Suomen MM-rallissa.

Lue myös:Valtteri Bottas ja Zhou Guanyu järjestivät järkytyksen Ferrari-tähdelle – ”En uskonut varoitusta”

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomalaiset rynnivät kohti Stanley Cupin voittoa – Leijonat odottavat turhaan (Siniviiva.fi)