Rallin kymmenkertainen Suomen mestari ja Arctic Lapland -rallinkuusinkertainen voittaja Juha Salo sekä hänen uusi kakkosohjaajansaPasi Kilpeläinen tavoittelevat Rovaniemeltä historiallista seitsemättärallin SM1-luokan ykköstilaa.
Vuosi sitten Salo sijoittui Skoda FabiaR5 -ralliautolla Arctic Lapland -rallissa kolmanneksi ja ajoi ralliSM-sarjan SM1-luokasta hopeaa. Kysymyksessä oli Salolle jo uranyhdeksästoista rallin SM-mitali!
– Palkintokaapissani on yhä tilaa niin yritetään saada sinne täytettäjo täältä Rovaniemeltä. Lähden entistä kovemmalla panostuksellatavoittelemaan SM1-luokan mestaruutta sekä seitsemättä Arctic Lapland-rallin SM1-luokan voittoa, Salo lupaa tiedotteessaan.
Salo sanoo, että on hieno juttu, että uusi kausi taas alkaa ja pääseetositoimiin.
– Meillä on Pasin (Kilpeläinen) kanssa Arctic Lapland -rallista kovatulostavoite ja odotukset korkealla. Tavoite on että viikonlopunjälkeen kotiini Karkkilaan on tuliaisina seitsemännet poronsarvet,Salo summaa.
Arctic Lapland-ralli on Salon sekä hänen uuden kakkosohjaajansa PasiKilpeläisen ensimmäinen yhteinen ralli. Kilpeläisellä onkakkosohjaajan tehtävistä lähes kahdenkymmenen vuoden kokemus muunmuassa Joonas Lindroosin ja Marko Männyn viereltä.
– Muutama testi on yhdessä ajettu ja Pasi on ajanut jo niin pitkänuran kakkosohjaajan tehtävissä, joten olemme varmasti hyvässä iskussakun Arctic Lapland -ralli perjantaina käynnistyy. Sää Napapiirillä onupea. Pientä pakkasta, teiden pohjat ovat jäässä ja penkat kovia.Reitti on törkeän nopeassa kunnossa, joten nautitaan ja lasketaan vainmenemään.
Salo ehätti ajaa viimeistelytestinsä sunnuntaina Rovaniemellä.
– Kun pääsin Skodan rattiin niin se oli kuin kotiin olisi mennyt.Auton säätöihin teimme pieniä muutoksia viime vuoteen nähden jaautomme menee nyt todella nätisti. Se tuntuu helpolta ajaa. Tehdääntarkat nuotit ja kaikki sen eteen, että voimme keskittyä ajamaanmahdollisimman kovaa. Keli on täällä nyt sellainen, että se kukauskaltaa pitää kaasun pohjassa niin pärjää, Salo muistuttaa.
Ralli SM-kauden avaavan kaksipäiväisen Arctic Lapland -rallinkokonaispituus on 712,09 km. Reitti sisältää 10 erikoiskoetta, joidenyhteispituus on 201,73 km. Ralli käynnistyy perjantaina 26. tammikuutakello 12:00 Rovaniemen Lordiaukiolta. Ensimmäisen kilpailupäivänohjelmassa on viisi erikoiskoetta (91,0 km). Yötauolle ensimmäisetautokunnat saapuvat klo 21:15.
Ralli jatkuu lauantaiaamuna klo 7:00. Päätöspäivän ohjelmassa ontoiset viisi erikoiskoetta, joiden yhteispituus on 110,73 km. Rallinmaaliin Rovaniemen Lordiaukiolle ensimmäisiä kilpailijoita odotetaanlauantai-iltana klo 19:20.
Lähde: Juha Salon tiedote. Kuva: Taneli Niinimäki

































