Formula ykkösten suosio on viime vuosina ollut kovassa nosteessa kisojen viihdearvon unettavuudesta huolimatta.

Selitystä suosion nousulle on globaalin kiinnostuksen kasvu sarjaa kohtaan. Kasvua on tapahtunut erityisesti Yhdysvalloissa ja Aasiassa, eikä vähiten Formula ykkösiä käsittelevän Netflix-sarjan takia.

Suosion kasvu näkyy myös tallien tienesteissä ja arvonnousussa. F1-tallit saavat yhä suurempia sponsori- ja bonustuloja.

– Puolet tiimeistä on tuottavia. Näin ei ollut vielä viisi vuotta sitten, paljastaa McLaren-tallin pomo Zak Brown Bloombergin haastattelussa.

Brown arvioi jokaisen tallin vähimmäisarvon olevan jo 1,2 miljardia dollaria. Arvo on noussut viime vuosina huimasti.

Arvonnousu selittänee senkin, ettei uusia talleja ole haluttu ottaa Formula ykkösiin mukaan, vaikka viihdearvo nousisi, jos kisoissa olisi autoja enemmän.

– Liberty Media (F1:n omistaja) haluaa suojella nykyisten kymmenen tiimin arvoa. Kyse on jatkossa siitä, haluaako Liberty uusia tiimejä mukaan, ja jos haluaa, niin millä ehdoilla, Brown toteaa.

Brownin mukaan kisojen määrän kasvattaminen on kuitenkin haastavaa. 2024 ajetaan ennätyksellisen pitkä 24 kisan kausi, eikä kalenterissa ole enää tilaa uusille kisoille.

Brown näkeekin mahdollisena, että kisat vuorottelisivat kalenterissa. Uusina kisajärjestäjinä hän näkee tarpeellisina ainakin Intian ja Etelä-Afrikan.

Lue myös:Valtteri Bottaksen ura katkolla – näin hän kommentoi tilannettaan

LUE MYÖS: Toyota-pomo avasi oven: Janni Hussille huippupaikka MM-sarjassa? (RalliF1.fi)