Niclas Grönholmin kausi Rallicross SM -sarjassa jatkuu voiton tavoittelulla sunnuntaina ajettavassa Hyvinkään osakilpailussa. Kolmanteen kilpailuunsa huipputehokkaalla Super Carilla valmistautuva Niclas on Kouvolan osakilpailun jälkeen jatkanut kovavauhtisten kierrosten takomista.
– Kävimme sunnuntaina ajamassa testiä Hyvinkään radalla, suunnilleen 15 kierroksen verran. Ei siinä juuri muuta ajettu kuin fiilistä. Aika pitkälti samoilla säädöillä lähdetään, kuin Kouvolaankin, Grönholm kertoi tiedotteessaan.
– Rata on hieman muuttunut Hyvinkäällä. Nyt siellä on uutta asfalttia ja kanttaria, joten sikälikin testi oli hyvä ajaa.
Kouvolassa Grönholm kiidätti Fordinsa heti ykkösenä ruutulipulle. Meno oli sen verran sujuvaa, ettei kotitallissa tarvinnut viettää ylimääräisiä tunteja. Samalla löytyi myös ratkaisu lähdön pito-ongelmiin.
– Normaalit tarkistukset. Tarkistimme kytkimen ja vaihdelaatikon. Jokin Uniball-nivelkin taisi olla löysällä. Lähtöä varten löysimme testissä pari juttua. Saimme kierroksia alemmaksi, mutta alustaan emme koskeneet. Iskarit ovat samat kuin ne, joilla Kouvolassa lopussa ajoimme.
Vaikka Niclaksen alla pauhaa mestaruksiin tottunut yksilö (Heikkinen GRC 2013, Wiman GRC 2014), on taso Rallicross SM -sarjassa hyvinkin verrattavissa kansainvälisiin arvosarjoihin – niin autojen kuin kuljettajienkin puolesta.
Kovimmiksi kannoiksi kaskessa Grönholm nimeää kovinta alkuerävauhtia Kouvolassa pitäneen Aki Karttusen ja lajikonkari Atro Määtän.
– Melko nopeastihan se ensimmäinen voitto tosiaan tuli. Mutta Hyvinkäällä menestyminen on jo niin paljon vaikeampaa. Karttunen on saanut autonsa kuntoon ja Määttäkin on aina nopea Hyvinkäällä. Nyt he osaavat jo ajaa tosissaan minua vastaan, Grönholm naurahti.
Vaikka kilpakumppanit varsin vakavailmeisesti jo osaavat 19-vuotiaaseen inkoolaiseen suhtautua, suostuu Grönholm siitä huolimatta vilauttamaan menestysreseptiään.
– Hyvät alkuerät ja auto ehjänä. Siitä suoraan A-finaaliin, jotta ei tarvitse sitten muista finaaleista nousta.
Kuvassa Niclas Grönholm autossaan (Kuva: Jakub Nitka).

































