Kimi Antonelli on yksi tulevan F1-kauden seuratuimmista kuskeista, kun hän hyppää Lewis Hamiltonin paikalle Mercedekselle. Tallikaveri George Russell on vaikuttunut nuorukaisen vauhdista.

Mercedes puntaroi pitkään ja hartaasti korvaajaa Hamiltonille ja lopulta vaaka kallistui nuoruuden suuntaan, kun vasta 18-vuotias Antonelli sai pestin itselleen. Nuorukainen on tehnyt jo vaikutuksen tallikaveri Russelliin.

– Kun katson taakse itseäni Kimin iässä, en usko hänen olevan yhtään hitaampi. Hänen täytyy vain saada kokemusta ajan myötä ja oppia käsittelemään Formula 1:n matkustelua ja työskentelyä 2000 ihmisen kanssa.

– Sinulla joko on vauhti tai ei. Se on melkein niin yksinkertaista. Olen varma, että Kimi tulee pitämään minut varpaillaan, Russell totesi medialle F1-autojen paljastusgaalassa.

Kuskien välisistä voimasuhteista saadaan ensimmäisen kerran kunnolla osviittaa helmikuun viimeisenä viikonloppuna, kun tallit testaavat uutta kalustoa Bahrainissa. Varsinainen kausi alkaa pari viikkoa myöhemmin Australiassa.

LUE MYÖS: Näkökulma: Tuhlaajapojan perintö – Neymarin päättymätön juhla (FutisUutiset.fi)