Esapekka Lappi otti kärkipaikan päivän toisella ja koko rallin kolmannella erikoiskokeella Turkissa perjantaina. Citroenin suomalaiskuski lähti yötauolle 17,7 sekunnin johdossa ennen tallikaveriaan Sebastien Ogieria.

Lappi ei ala vielä juhlimaan.

– 17 sekunnin johto on paljon Suomen MM-rallissa, mutta tässä rallissa minuuttikaan ei ole paljon, Lappi totesi rallin MM-sarjan verkkosivuilla.

Lappi säästyi pahemmilta ongelmilta perjantaina vaikka välillä tuntui hurjalta.

– En ole koskaan nähnyt tällaista erikoiskoetta (ek 6, perjantain toiseksi viimeinen). Sain ainakin 15 valtavaa osumaa autoon. Meillä ei ole ollut mitään draamaa tähän mennessä lukuunottamatta yhtä pysähdystä neulansilmämutkassa, Lappi kertoi.

Lauantaina ajetaan kuusi erikoiskoetta.

– Vielä on matkaa maaliin. Yritämme vain jatkaa tätä samaa tekemistä. Katsotaan, miten pärjäämme, Lappi sanoi Citroenin verkkosivuilla.

Kuva: Taneli Niinimäki

https://twitter.com/CitroenRacing/status/1172573146244964357

LUE MYÖS: Alisa Vainiolta uusi aluevaltaus – suosio räjähti käsistä (UrheiluAreena.fi)