Suomalainen ralliautoilija Esapekka Lappi vihjailee uudesta työnantajastaan ja uusista kuvioista henkilökohtaisella Instagram-tilillään.
Lappi allekirjoittaa todennäköisesti lähipäivien aikana sopimuksen M-Sportin rallitiimin kanssa.
Citroenin vetäydyttyä MM-sarjasta Lappi jäi ilman tallipaikkaa ensi kaudeksi. Muut tiimit ovat jo julkistaneet ensi kauden kuljettajansa, mutta M-Sport ei ole vielä kertonut kuljettajiaan.
M-Sport Ford on kuitenkin jo kertonut, että se osallistuu kolmella autolla tammikuussa ajettavaan Monte Carlon MM-ralliin. On hyvin todennäköistä, että yhtä noista autoista ajaa Lappi.
– Tarina Citroenin kanssa loppuu virallisesti huomenna, siis vuodenvaihteeseen. Uusi vuosi, uudet kujeet. Muutaman päivän päästä uutisia, Lappi lupailee Instagramissa.
Esapekka Lappi antoi lupaavia näyttöjä Toyotalla voittaen muun muassa vuoden 2017 Suomen MM-rallin, mutta aika Citroenilla oli pettymys. Nyt Lapin uralla on kääntymässä uusi lehti.
M-Sportilla nähdään todennäköisesti ensi kaudella kaksi suomalaiskuljettajaa, sillä myös Teemu Sunisen jatkoa tallissa pidetään hyvin todennäköisenä.
Ville Hirvonen
Kuva: Red Bull
































